Pasodinkite skroblų gyvatvorę per 7 etapus

Skroblų gyvatvorės sodinimo etapai. Kaip tai pasidaryti patiems?

PATARIMAI

Gytis M.

10/12/20234 min read

skroblai.lt galite gauti skroblų sodinukų vazonuose, ryšuliuose bei plikomis šaknimis. Patartina augalus po įsigijimo ir pristatymo pasodinti kiek galima greičiau t.y. nelaukiant, kad neišdžiūtų šaknys.

Įsigijus vazoninius/konteinerinius augalus galima išsodinti ir vėliau, tačiau turėtumėte nepamiršti jų reguliariai laistyti ir galbūt patręšti.

Visų pirma: kada reikėtų sodinti skroblų gyvatvorę?

Priklausomai nuo oro sąlygų, medelius su plikomis šaknimis geriausiai išsodinti kuo anksčiau pavasarį tik išėjus pašalui nuo kovo vidurio iki balandžio pabaigos. Priešingu atveju medeliams su atvira šaknų sistema vėl tinkamas sodinimo laikas yra ruduo rugsėjo pabaiga- lapkričio mėnesiai iki kol užšals.

Verta žinoti, kad ką tik pasodinti skroblų medeliai per pirmus ir antrus metus pradžioje tvarkosi savo šaknų sistemą bei vyksta kiti sudėtingi biologiniai procesai, kaip pavyzdžiui simbiozės sudarymas su mikoriziniais grybais. Todėl visiškai normalu, kad šiuo pradiniu laikotarpiu plikomis šaknimis išsodinti augalai mažai auga.

1 etapas: išlaikykite leistiną atstumą iki kaimyno nuosavybės ribos

Prieš ruošiantis sodinti gyvatvorę reikėtų pasirūpinti, kad būtų išlaikytas tinkamas atstumas tarp būsimos jūsų skroblų gyvatvorės ir kaimyninio žemės sklypo savininko ribos. Taip išvengsite nereikalingų rūpesčių ir ginčų.

Mažiausi leistini atstumai iki kaimyninio sklypo ribos, kai želdiniai veisiami be šio sklypo savininko, valdytojo ar įgalioto asmens sutikimo raštu yra 2019 metais balandžio 25 dieną patvirtinti aplinkos ministro taisyklėse.

2 etapas: paruoškite dirvą ir augalus

Kad gyvatvorė gerai įsišaknytų, prieš tai reikėtų gerai supurenti dirvą. Taip pat nuo užmirkimo, labai sunkiose dirvose, patartina įrengti drenažą.

Kad šaknys pakankamai prisigertų vandens prieš sodinimą, jeigu vazoniniai/konteineriniai augalai, rekomenduojama juos gausiai palaistyti, o medelius su plikomis šaknimis kelioms valandoms užmerkti į vandenį. Po šių procedūrų atsargiai išimkite iš konteinerio.

Taip pat jūsų gyvatvorei gali būti naudingas jau paruoštas žemių substratas, kuris ilgesniam laikui maitins jūsų augalą be jokių papildomų trąšų poreikio. Su šiais ir kitais papildomais priedais jūsų augalui galite susipažinti šiame mūsų skyriuje.

3 etapas: iškaskite sodinimo tranšėją arba duobes

Norėdami ateityje turėti gražią ir lygią gyvatvorę, sodinkite kuo tiesiau. Šiam reikalui geriausiai tiktų prieš tai išsitempti virvę, išilgai kurios kasite duobutes, o dar geriau, ištisinį sodinimo griovelį.

Priklausomai nuo to kaip paruoštus augalus įsigijote, sodinimo tranšėja turi būti iki pusės metro gylio ir pakankamai plati. Sodinimo duobės gylis nustatomas sekančiai: jos turi būti dvigubai gilesnės ir platesnės negu skroblo šaknų gumulėlis.

Dar papildomai rekomenduojame į sodinimo duobę ar tranšėją įberti jau paruošto organinių sapropelio trąšų substrato, kuris užtikrins ilgalaikį jūsų augalų maitinimą.

4 etapas: pasirinkite tinkamą sodinimo atstumą

Augalų poreikis gyvatvorės įveisimui vienam tiesiniui metrui, priklauso nuo to, kokį sodinimo būdą pasirinksite, t.y. ar sodinsite eilėje ar pražanginiu būdu .

Sodinant eilėje pakanka dviejų ar keturių gyvatvorinių augalų vienam tiesiniui metrui. Tačiau, jeigu norite, kad gyvatvorė būtų tankesnė ir platesnė, tuomet rekomenduojame pasirinkti pražanginį sodinimo būdą, kur dirvoje jau pasodinsite iki septynių medelių į vieną tiesinį metrą.

Šioje mūsų svetainėje aukščiau pateiktoje formoje jums tereikia įvesti norimą gyvatvorės ilgį bei paspausti mygtuką SKAIČIUOKLĖ

5 etapas: pritvirtinkite augalus (neprivaloma)

Sodinant didesnius medelius, siekiant didesnio stabilumo, gali prireikti juos pritvirtinti prie kuoliukų.

Tokiu būdu sodinukai gali lengvai išsilaikyti net pučiant stipresniam vėjui ir nenusvirti į šoną. Tai labiau aktualu pradiniame etape, kai augalas ką tik išsodintas, o šaknys dar neįsitvirtinę į gruntą.

6 etapas: užberkite sodinimo duobes / tranšėjas

Galiausiai savo duobes ar tranšėjas užberkite žemėmis. Užberiant stenkitės laikyti augalus kiek įmanoma tiesiau, po to lengvai aplinkui apmindžiokite (apspauskite) dirvą. Taip pat sodinant venkite per gilaus medelio pasodinimo, rekomenduojame sodinti iki šaknies kaklelio, t.y. iki tos vietos, kur augalas augo natūraliai prieš išsodinant (matyti pagal patamsėjimą).

Norėdami užsitikrinti, kad visos požeminės oro ertmės išnyktų ir žemės geriau priglustų prie šaknų, pabaigoje gausiai paliekite skroblo sodinukus. (žr. sekantį sodinimo etapą).

7 etapas: pirmus kelis mėnesius prižiūrėkite savo gyvatvorę

Pirmus kelis metus jūsų gyvatvorės augalai tikisi gauti pakankamos priežiūros t.y. reguliaraus laistymo sausringu laikotarpiu ir tręšimo (pastaba: tręšti nereikia, jeigu įterpėte į gruntą jau paruošto organinių trąšų mišinio).

Reguliariai karpydami ir prižiūrėdami savo gyvatvorę užtikrinsite, kad ji užaugs ypač tanki ir graži.